HOMOCYSTEINA – jak obniżyć jej poziom?

Ponieważ pytań o sposoby na obniżenie homocysteiny jest mnóstwo a niestety widzę sporo niepełnych zaleceń postanowiłam dołożyć do tego swoją cegiełkę

Zacznijmy jednak od początku. Czym jest homocysteina, metylacja itd
Jest to aminokwas, który zaangażowany jest w cykl metylacyjny (konkretnie w cykl przemian metioniny). To homocysteina „przejmuje” grupę metylową od metylfolianu (tworzonego przez MTHFR) przy udziale metylkobalaminy tworząc metioninę. Ta z kolei przez MAT tworzy S-adenozylometioninę, główny donor grup metylowych dla enzymów (metyltransferaz) w organizmie. Po przekazaniu grupy metylowej przez SAM powstaje SAH (S-adenozylohomocysteina) który następnie przez szereg przemian przechodzi w homocysteinę. A ta znowu „przejmuje” grupę metylową od metylfolianu itd aż do momentu, kiedy ilość SAM będzie odpowiednia. Wtedy nadmiar homocysteiny jest degradowany przez CBS (jego kofaktorem jest B6). Tak to wygląda w warunkach idealnych.

Niewystarczająca ilość któregoś substratu dla enzymów zaangażowanych w te przemiany może spowodować, że ilość powstającego SAM będzie zbyt mała, co będzie cały czas „napędzało” cykl przemian metioniny bez degradacji nadmiaru homocysteiny przez CBS. A to spowoduje wzrost poziomu homocysteiny. Nadmiar metioniny w diecie również spowoduje wzrost poziomu homocysteiny

Co jest potrzebne aby obniżyć poziom homocysteiny? (Przypominam, że niedobór homocysteiny też nie jest dobry dla nas, dlatego nie można obniżyć tego poziomu zbyt mocno)

Dobra dieta, odpowiedni styl życia, wszystko to co wpływa na epigenetykę
Z suplementów:
– aktywny folian (zazwyczaj metylfolian)
– witamina B12 (metylkobalamina, najlepiej z dodatkiem adenozylokobalaminy)
– witamina B2 (koniecznie, jest kofaktorem MTHFR, bez odpowiedniego poziomu aktywnej B2 MTHFR nie będzie działał prawidłowo)
– witamina B6 (kofaktor dla CBS)
– czasami potrzebna jest również betaina (TMG, substrat dla BHMT, który jest alternatywną ścieżką przemiany homocysteiny, która działa głównie w nerkach i w wątrobie)

Dawek nie podaję celowo, ponieważ one zawsze powinny być dobrane indywidualnie dla każdego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s